General

2021 election results

Votes are being counted in all 81 divisions for the 2021 Surrey County Council election and results are now being published.



The result of each of the counts will be made available on the county council website.

Results will also be listed below as they come through:

Egham – Robert King (Labour GAIN) 1,101 votes, 35% turnout

Ewell – John Beckett (Residents Association HOLD) 2,699 votes, 35% turnout

Addlestone – John Furey (Conservative HOLD) 1,777 votes, 31% turnout

West Ewell – Jan Mason (Residents Association HOLD) 1,781 votes, 31% turnout

Camberley East – Trefor Hogg (Conservative HOLD) 2,015 votes, 32% turnout

Chertsey – Mark Nuti (Conservative HOLD) 2,105 votes, 31% turnout

Englefield Green – Marisa Heath (Conservative HOLD) 1,171 votes, 30% turnout

Bagshot, Windlesham and Chobham – Richard Tear (Conservative HOLD) 1,633 votes, 40% turnout

Guildford North – Julia McShane (Liberal Democrats HOLD) 1,602 votes, 34% turnout

Guildford West – Fiona White (Liberal Democrats HOLD) 1,020 votes, 24% turnout

Ewell Court, Auriol & Cuddington – Eber Kington (Resident Association HOLD) 2,974 votes, 37% turnout

Camberley West – David Lewis (Conservative HOLD) 1,860 votes, 32% turnout

Woodham and New Haw – Scott Lewis (Conservative HOLD) 2,054 votes, 34% turnout

Guildford South-East – Fiona Davidson (Residents for Guildford and Villages GAIN) 1,749 votes, 38% turnout

Guildford South-West – Angela Goodwin (Liberal Democrats HOLD) 2,009 votes, 41% turnout

Hersham – John O’Reilly (Conservative HOLD) 2,424 votes, 39% turnout

Foxhills, Thorpe & Virginia Water – Jonathan Hulley (Conservative HOLD) 2,098 votes, 40% turnout

Farnham South – Michaela Martin (Farnham Residents GAIN) 1,659 votes, 40% turnout

Worplesdon – Keith Witham (Conservative HOLD) 2,574 votes, 39% turnout

Farnham North – Catherine Powell (Farnham Residents HOLD) 2,107 votes, 38% turnout

Waverley Eastern Vilages – Kevin Deanus (Conservative HOLD) 2,793 votes, 42% turnout

Frimley Green and Mytchett – Paul Deach (Conservative HOLD) 2,520 votes, 38% turnout

Heatherside and Parkside – Edward Hawkins (Conservative HOLD) 2,073 votes, 41% turnout

Cranleigh & Ewhurst – Liz Townsend (Liberal Democrats HOLD) 2,318 votes, 44% turnout

Farnham Central – Andy Macleod (Farnham Residents HOLD) 2,783 votes, 39% turnout

Godalming North – Penny Rivers (Liberal Democrats HOLD) 3,047 votes, 44% turnout

Lightwater, West End and Bisley – Rebecca Jennings-Evans (Conservative HOLD) 1,938 votes, 36% turnout

Godalming South, Milford & Witley – Paul Follows (Liberal Democrats GAIN) 3,044 votes, 48% turnout

Waverley Western Villages – Peter Harmer (Conservative HOLD) 2,414 votes, 43% turnout

Haslemere – John Robini (Liberal Democrats GAIN) 2,038 votes, 42% turnout

Horsleys – Colin Cross (Residents for Guildford and Villages GAIN) 2,214 votes, 47% turnout

Epsom West – Bernie Muir (Conservative HOLD) 1,518 votes, 41% turnout

Cobham – David Lewis (Conservative HOLD) 2,601 votes, 38% turnout

East Molesey and Esher – Steve Bax (Conservative HOLD) 2,520 votes, 45% turnout

Walton – Rachael Lake (Conservative HOLD) 2,012 votes, 36% turnout

West Molesey – Ernest Mallett (The Molesey Residents Association HOLD) 1,922 votes, 39% turnout

Walton South & Oatlands – Tony Samuels (Conservative HOLD) 2,475 votes, 41% turnout

Weybridge – Tim Oliver (Conservative HOLD) 2,384 votes, 41% turnout

The Dittons – Nick Darby (Dittons and Weston Green Residents HOLD) 2,744 votes, 46% turnout

Staines – Sinead Mooney (Conservative HOLD) 1,387 votes, 39% turnout

Ashtead – Chris Townsend (Ashtead Independent, Working With Ashtead Residents HOLD) 2,908 votes, 43% turnout

Dorking Rural – Helyn Clack (Conservative HOLD) 2,416 votes, 44% turnout

Dorking South and the Holmwoods – Stephen Cooksey (Liberal Democrats HOLD) 2,406 votes, 42% turnout

Lingfield – Lesley Steeds (Conservative HOLD) 2,352 votes, 38% turnout

Laleham and Shepperton – Maureen Attewell (Conservative HOLD) 2,477 votes, 39% turnout

Lower Sunbury and Halliford – Buddhi Weerasinghe (Conservative HOLD) 1,691 votes, 39% turnout

Bookham and Fetcham West – Clare Curran (Conservative HOLD) 2,907 votes, 51% turnout

Dorking Hills – Hazel Watson (Liberal Democrats HOLD) 2,989 votes, 47% turnout

Stanwell and Stanwell Moor – Robert Evans (Labour HOLD) 1,434 votes, 29% turnout

Sunbury Common & Ashford Common – Alison Griffiths (Conservative HOLD) 1,509 votes, 28% turnout

Staines South and Ashford West – Denise Turner-Stewart (Conservative HOLD) 1,866 votes, 34% turnout

Ashford – Joanne Sexton (Independent GAIN) 1,461 votes, 37% turnout

Leatherhead and Fetcham East – Tim Hall (Conservative HOLD) 2,633 votes, 41% turnout

Woking South East – Liz Bowes (Conservative HOLD) 2,246 votes, 43% turnout

Woking North – Mohammad Khan (Conservative HOLD) 2,119 votes, 42% turnout

Shere – Robert Hughes (Conservative HOLD) 1,618 votes, 44% turnout

Shalford – Matt Furniss (Conservative HOLD) 2,408 votes, 36% turnout

Ash – Carla Morson (Liberal Democrats GAIN) 2,025 votes, 37% turnout

Guildford East – George Potter (Liberal Democrats GAIN) 1,503 votes, 45% turnout

Godstone – Chris Farr (Independent GAIN) 1,522 votes, 40% turnout

Woking – Ayesha Azad (Conservative HOLD) 1,721 votes, 40% turnout

Oxted – Cameron McIntosh (Conservative HOLD) 2,907 votes, 47% turnout

Hinchley Wood, Claygate and Oxshott – Mark Sugden (Conservative HOLD) 2,760 votes, 47% turnout

Knaphill and Goldsworth West – Saj Hussain (Conservative HOLD) 2,101 votes, 39% turnout

Warlingham – Becky Rush (Conservative HOLD) 2,492 votes, 41% turnout

The Byfleets – Amanda Boote (Independent HOLD) 2,022 votes, 36% turnout

Redhill East – Jonathan Essex (The Green Party HOLD) 2,622 votes, 39% turnout

Earlswood & Reigate South – Catherine Baart (The Green Party GAIN) 1,736 votes, 38% turnout

Horley East – Jordan Beech (Conservative HOLD) 2,034 votes, 34% turnout

Banstead, Woodmansterne and Chipstead – Luke Bennett (Conservative HOLD) 2,811 votes, 38% turnout

Merstham & Banstead South – Frank Kelly (Conservative HOLD) 2,052 votes, 36% turnout

Nork & Tattenhams – Nick Harrison (Nork and Tattenhams Residents’ Association HOLD) 2,763 votes, 36% turnout

Reigate – Victor Lewanski (Conservative HOLD) 2,146 votes, 44% turnout

Tadworth, Walton & Kingswood – Rebecca Paul (Conservative HOLD) 2,875 votes, 36% turnout

Horley West, Salfords & Sidlow – Andy Lynch (Conservative HOLD) 2,281 votes, 31% turnout

Redhill West & Meadvale – Natalie Bramhall (Conservative HOLD) 1,726 votes, 39% turnout

Goldsworth East and Horsell Village – Lance Spencer (Liberal Democrats GAIN) 2,252 votes, 44% turnout

Woking South – Will Forster (Liberal Democrats HOLD) 2,747 votes, 39% turnout

Epsom Town & Downs – Steven McCormick (Residents Associations of Epsom and Ewell GAIN) 1,436 votes, 43% turnout

Caterham Valley – Jeffrey Gray (Liberal Democrats HOLD) 1,751 votes, 38% turnout

Caterham Hill – Jeremy Webster (Conservative GAIN), 1,913 votes, 39% turnout

Discussion

Comments are closed.

Information on Coronavirus in Surrey

Categories

Enter your email address to receive new releases by email.

Contact a local councillor

%d bloggers like this: